Inductees by Their Graduating Class

Year in parenthesis following each inductee is the year they were inducted.
1875 – Ida Haslup Goode (1995)
1888 – Judge Joseph D. Barnes (2003)
1892 – Raeburn (Epler) Barnes (2018)
1904 – William Robinson Joslin, Sr. (1997)
1911 – Lois Lenski (1994), Laura Richards (2012)
1916 – Ruth Bennett Emmons (1995)
1918 – John Harmony (2000)
1925 – Vera D. Ginn (2010)
1927 – J. Oliver Amos (1994), Cecil Watkins (1998), William T. Amos (1999)
1931 – Col. S.L. (Pete) Stephan (Ret.) (1994)
1933 – Donald Manning (2015)
1934 – Robert (Bob) Hipple (1994)
1937 – Col. Ralph E. Monroe (Ret.) (1995), Margaret (Margo) Russell (1998), Richard Cromer (2003)
1938 – Rear Admiral Roger E. Spreen (1996)
1939 – James Humphrey (2000)
1940 – William A. Ross, Jr. (1994), William H. Deam (2006), Philip E. Maurer (2008)
1941 – William W. Milligan (1994), Russell Bunker (1996), Homer W. Schamp, Jr., Ph.D. (1998), Virginia A. McMillin (2010)
1942 – J. Richard Henke (2001)
1943 – Robert Burns (1998), Wilbur E. Johnston, D.D.S. (1999), Elton G. Kaminski (2007), Maclin S. Hall, Ph.D. (2009)
1944 – Richard E. Flanagan (1996), Dorothy Dull Wells (1997), Richard Slagle (2000)
1945 – James P. McClain (2002)
1946 – Patrick H. Milligan (1999)
1947 – Paul C. Lauterbur, Ph.D. (1995)
1948 – John Herman Enders (1997)
1949 – William F. Mentges, M.D. (1996), Thomas E. Given (1997), C. Wayne Davis (1998), Frank Neville (2010), Melvin Lantz (2011)
1950 – Thomas L. Watkins (2008)
1954 – Gary Van Fossen (2001), Marjorie Dunnavant (2016)
1955 – L. Jack Van Fossen (1995), Dr. William C. VonMeyer (2003), Fletcher E. Zimpfer II, MD   (2005), Lawrence W. Waggoner, J.D. (2007)
1956 – Larry Lorton, Ph.D. (2006)
1957 – James H. Fouss (2010), James Wells (2014), W. Todd Bassett (2015)
1958 – W. David Jamieson (2009), Roger McDermott, Ph.D. (2009), Douglas Millhoff (2013), Irv Johnson (2014)
1959 – James D. Russell, Ed.D. (1997), John T. Blake (1999), Lewis A. Blackford (2003), Harry N. Faulkner (2006)
1960 – Donald R. Thompson, Jr., Ph.D. (1997), Kathleen Geib Boykin (2004)
1961 – Rebecca Crimm (1994), Robert L. Zielsdorf (2005), Stephen J. Huxley, Ph.D. (2007), Charles Rhyan (2016)
1962 – Jayne Wurstner Felgen (2001), Jim & Doris (Davis) Abbott (2006)
1963 – Dr. Thomas Glover (2014)
1964 – Linda McReynolds Bryant (1996), Tomas Kisielius, M.D. (2000), Steve Lorton (2000)
1965 – Nancy Olson (2002), Sgt. James D. Locker (2004), Barbara Fifer (2008), William Ross, III (2013)
1967 – William M. Dodd (2003), Chuck Price (2007), Douglas Stewart (2008), Kathryn Lindsey (2015), Ardiss (Willman) Luce (2018)
1968 – Timothy C Adams (2009), Linda (Harp) DeVelvis (2014), The Sidney High School Yellow Jacket Football Teams of 1968, 1969, & 1970 (2001)
1969 – Bruce L. Moon, Ph.D. (2004), The Sidney High School Yellow Jacket Football Teams of 1968, 1969, & 1970 (2001)
1970 – Lt. Col. Lloyd E. Lutz, Jr. (Ret.) (1995), William Hudson, Jr. (1996), Kevin Stayton (2011), The Sidney High School Yellow Jacket Football Teams of 1968, 1969, & 1970 (2001), Susan Russell (2017), Dr. Richard Rediske (2018)
1971 – Marcia C. Shattuck, M.D. (1995)
1972 – Dave Ross (2010)
1973 – David H. Schroeder (2002)
1974 – Sharon Eikenberry (2003)
1975 – Mick Given (2017)
1976 – Jenny Zorn, Ph.D. (1999)
1977 – Rob Pottorf (2005), Douglas Aschenbach (2012), Ken Monnier (2015)
1978 – Rob Decker (2016), Tom Milligan (2017)
1980 – Brad Henke, PhD (2011)
1983 – Sheila Slyh Robinson (2005)
1985 – Mike Herbert (2018)
1990 – Todd Taylor (2015)
1991 – Mari Kohri (2012)

Teacher/Administrator – Mary Agnes Brandewie (1994), Shearl L. Edler (1998), Frank Fahrer (2011), Paul E. Fitzwater (2001), Betty Weaver Fridley (1999), Marianne Lauterbur Helmlinger (2000), Ken McCormick (2017), Harold C. McDermott (1996), Roger C. McGee (2002), Mary J. Meyer (2007), Granville Robinson (1994), Dean Atlee Snyder (1994), Donald L. Stephan (2004),

School Service & Other – Benjamin LeFevre (2001), Dr. George Clyde Fisher (2002), Dr. Clayton Kiracofe, O.D. (2002), Julia Taylor Lamb (2004), William Covill (2005)