Past Inductees

The Hall of Honor inductees represent the best of Sidney City Schools. They serve as role models for our present and future students, and inspire them to become contributors to their community and leaders within their professions. Whether they are a past Sidney High School graduate, a former staff member, or someone who has a significant impact on our community, the achievements of these inductees are a source of pride for Sidney City schools and our community.

View the list of inductees for each year below or Select
a Year to the left for more information on Each of The
inductees for that year. You can also View a list of
past inductees in order of the year they graduated.

 

2018 Inductees

Raeburn (Epler) Barnes (SHS 1892)

Mike Herbert (SHS/JVS 1985)

Ardiss (Willman) Luce (SHS 1967)

Dr. Richard Rediske (SHS 1970)

2017 Inductees

Mick Given (SHS 1975)

Tom Milligan (SHS 1978)

Susan Russell (SHS 1970)

Ken McCormick
 

2016 Inductees

Rob Decker (SHS 1978)

Marjorie Dunnavant (SHS 1954)

Kathryn Lindsey (SHS 1967)

Charles Rhyan (SHS 1961)

 

2015 Inductees

W. Todd Bassett (SHS 1957)

Donald Manning (SHS 1933)

Ken Monnier (SHS 1977)

Todd Taylor (SHS 1990)

 

2014 Inductees

Linda (Harp) DeVelvis (SHS 1968)

Dr. Thomas Glover (SHS 1963)

Irv Johnson (SHS 1958)

James Wells (SHS 1957)

 

2013 Inductees

Douglas Millhoff (SHS 1958)

Bill Ross, III (SHS 1965)

 

2012 Inductees

Doug Aschenbach (SHS 1977)

Mari Kohri, PhD (SHS 1991)

Laura Richards (SHS 1911)

 

2011 Inductees

Frank Fahrer

Brad Henke, PhD (SHS 1980)

Melvin Lantz (SHS 1949)

Kevin Stayton (SHS 1970)

 

2010 Inductees

James H. Fouss (SHS 1957)

Vera DeLean Ginn (SHS 1925)

Virginia McMillan (SHS 1941)

Frank Neville, Jr. (1949)

Dave Ross (1972)

 

2009 InducteeS

Timothy C. Adams (SHS 1968)

Maclin Hall (SHS 1943)

William David Jamieson (SHS 1958)

Roger McDermott (SHS 1958)

 

2008 Inductees

Barbara Fifer (SHS 1965)

Philip E. Maurer (SHS 1940)

Douglas Stewart (SHS 1967)

Thomas Watkins (SHS 1950)

 

2007 Inductees

Stephen J. Huxley, PhD (SHS 1961)

Elton G. Kaminski (SHS 1943)

Mary J. Meyer

Chuck Price (SHS 1967)

 

2006 Inductees

Jim and Doris (Davis) Abbott (SHS 1962)

William H. Deam (SHS 1940)

Harry N. Faulkner (SHS 1959)

Larry Lorton, PhD (SHS 1956

 

2005 Inductees

William Covill

Rob Pottorf (SHS 1977)

Sheila Slyh Robinson (SHS 1983)

Robert L. Zielsdorf (SHS 1961)

Fletcher E. Zimpfer II, MD (SHS 1955)

 

2004 Inductees

Kathleen Geib Boykin (SHS 1960)

Julia Taylor Lamb

SGT. James D. Locker (SHS 1965)

Bruce L. Moon, PhD (SHS 1969)

Donald L. Stephan

 

2003 Inductees

Judge Joseph D. Barnes (SHS 1888)

Lewis A. Blackford (SHS 1959)

Richard Cromer (SHS 1937)

William M. Dodd (SHS 1967)

Sharon Eikenberry (SHS 1974)

Dr. William C. VonMeyer (SHS 1955)

 

2002 Inductees

Dr. George Clyde Fisher (Orange Township 1892)

Dr. Clayton Kiracoffe, OD

James P. McClain (SHS 1945)

Roger C. McGee

Nancy Olson (SHS 1965)

David H. Schroeder (SHS 1973)

 

2001 Inductees

Jayne Wurstner Felgen (SHS 1962)

Paul E. Fitzwater

J. Richard Henke (SHS 1942)

Benjamin Lefevre

Gary VanFossen (SHS 1954)

The Sidney High School Yellow Jacket Football Teams of 1968, 1969 and 1970

 

2000 Inductees

John Harmony (SHS 1918)

Marianne Lauterbur Helmlinger

James Humphrey (SHS 1939)

Dr. Tomas Kisielius, MD (SHS 1964)

Steve Lorton (SHS 1964)

Richard Slagle (SHS 1944)

 

1999 Inductees

William T. Amos (SHS 1927)

John T. Blake (SHS 1959)

Betty Weaver Fridley

Wilbur E. Johnston, DDS (SHS 1943)

Patrick H. Milligan (SHS 1946)

Jenny Zorn, PhD (SHS 1976)

 

1998 Inductees

Robert Burns (SHS 1943)

C. Wayne Davis (SHS 1949)

Shearl L. Edler

Margaret (Margo) Russell (SHS 1937)

Homer W. Schamp, Jr., PhD (SHS 1941)

Cecil Watkins (SHS 1927)

 

1997 Inductees

John Herman Enders (SHS 1948)

Thomas E. Given (SHS 1949)

William Robinson Joslin, Sr. (SHS 1904)

James D. Russell, EdD (SHS 1959)

Donald R. Thompson, Jr., PhD (SHS 1960)

Dorothy Dull Wells (SHS 1944)

 

1996 Inductees

Linda McReynolds Bryant (SHS 1964)

Russell Bunker (SHS 1941)

Richard E. Flanagan (SHS 1944)

William Hudson, Jr.

Harold C. McDermott

William F. Mentges, MD (SHS 1949)

Rear Admiral Roger E. Spreen (SHS 1938)

 

1995 Inductees

Ruth Bennett Emmons (SHS 1916)

Ida Haslup Goode (SHS 1875)

Paul C. Lauterbur, PhD (SHS 1947)

Lt. Col. Lloyd E. Lutz, Jr. (Ret.) (SHS 1970)

Col. Ralph E. Monroe (Ret.) (SHS 1937)

Marcia C. Shattuck, MD (SHS 1971)

L. Jack Van Fossen (SHS 1955)

 

1994 Inductees

J. Oliver Amos (SHS 1927)

Mary Agnes Brandewie

Rebecca Crimm (SHS 1961)

Robert (Bob) Hipple (SHS 1934)

Lois Lenski (SHS 1911)

William W. Milligan (SHS 1941)

Granville Robinson

William A. Ross, Jr. (SHS 1940)

Dean Atlee Snyder

Col. S.L. (Pete) Stephan (Ret.) (SHS 1931)